Volonterski klub Prve ekonomske škole

Početkom šk. godine 2013./2014. naša škola uključila se u projekt "Pokreni sebe, promjeni svijet - mobilizacija potencijala volontiranja u prevenciji nasilja među mladima", te je u okviru projekta formiran Volonterski klub(17.1.2014.) za učenike koji će sudjelovati u organiziranju i provođenju volonterskih akcija. U Volonterski klub uključilo se 20 učenika. Nekoliko učenika kluba već je sudjelovalo u volonterskim akcijama u školi te u aktivnostima drugih organizacija:

• U rujnu 2012. pridružili smo se nacionalnoj volonterskoj manifestaciji Hrvatska volontira te smo u predvorje škole s volonterima iz IX. gimnazije postavili štand s brošurama, letcima i ostalim materijalima o volontiranju.
  • Na poticaj VCZ-a u prosincu 2012., uključili smo se u volontersku akciju "Darujmo djecu s Pešće" prikupljanjem odjeće, školskog pribora, igračaka i slatkiša te tako započeli suradnju s VCZ-om.
  • U suradnji s volonterima Udruge Plavi telefon u proljeće 2013. sudjelovali smo u osmišljavanju i provođenju projekta "Prevencijom protiv ovisnosti". Učenici su kreirali promotivni letak s porukom o štetnosti konzumiranja alkohola te su ga dijelili svojim vršnjacima u školi.
  • Međunarodni dan volontera 5.12.2013., obilježili smo humanitarnom akcijom "Koju kunu skupi i za Plavi prikupi". Sav prihod od prodaje suvenira namjenjen je za pomoć korisnicima Plavog telefona.
  • 18.12.2013. organizirali smo prodajni Božićni sajam. Prikupljena novčana sredstva od prodaje kolača, božićnih ukrasa i CD-a darovali smo Kući ljubavi, Hrvatskom Caritas-u i UNICEF-u za projekt Škole za Afriku. Aktivnim sudjelovanjem u radu kluba učenici će nastaviti provoditi različite volonterske inicijative.

Za inspiraciju i poticaj

• Kad radite za druge, neka to bude s istim žarom kao da je bilo za vas. - Konfucije
  • Rijetko nam se ukaže prilika za velika djela. Ali, svijet je pun prilika za učiniti mala djela... - Sally Koch
  • Nitko ne može učiniti sve, ali svatko može učiniti nešto. - nepoznati autor
  • Volonteri nisu plaćeni, ne zato što je njihov rad besplatan, već zato što je neprocjenjiv. - Sherry Amderson
  • Najmanji čin ljubaznosti vrijedi više od najvećih namjera. - Oscar Wilde
  • U svakoj zajednici ima posla kojeg treba obaviti. U svakom narodu ima rana koje treba zalječiti. U svakom srcu ima snage za sve to učiniti. - Marianne Williamson

Priredio Marko Demo

Definicija volontiranja u Republici Hrvatskoj

"Volonitranje je dobrovoljno uklpanje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojim se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit bez postojanja uvjeta isplate, novčane nagrade ili potrživanja druge imovinske koristi."

Dugotrajno volontiranje je ono koje volonter obavlja redovito i kontinuirano na tjednoj osnovi u razdoblju od najmanje tri mjeseca bez prekida.

Kratkotrajno volontiranje je ono koje volonter obavlja jednokratno ili povremeno u vremenski ograničenom trajanju.

Zakon o volonterstvu

(NN, 58/07. i 22/13.)

Prema Europskoj povelji (1998.), volontiranje se definira na sljedeći način.

• Djelatnost u interesu ljudi.
  • Djelatnost koja nije motivirana financijskim interesima.
  • Djelatnost koja je dragovoljna.
  • Djelatnost koja je utemeljena na osobnoj motivaciji i slobodi izbora.
  • Djelatnost koja potiče razvoj ljudskih potencijala.
  • Djelatnost koja potiče aktivnu građansku ulogu na dobrobit zajednice.

Priredio Josip Cukrov

Etički kodeks volontiranja

Etički je kodeks skup vrijednosti, načela i standarda kojim se usmjeruje proces organiziranog uključivanja volontera u aktivnosti za opću dobrobit, a usvojen je 2008. godine. Etički kodeks promiče najviše vrednote ustavnog pokreta Republike Hrvatske.

Temeljna načela Etičkog kodeksa volontera:

• Načelo sudjelovanja u društvenim procesima
  • Načelo dobrovoljnosti i slobode izbora
  • Načelo zabrane diskriminacije
  • Načelo solidarnosti, promocije i zaštite ljudskih prava
  • Načelo razvoja osobnih potencijala
  • Načelo interkulturalnog učenja i razmjene
  • Načelo zaštite okoliša i brige za održivi razvoj

Etički kodeks volontera, NN 55/08.

Priredio Ivan Ljubičić

Članovi kluba najsrdačnije zahvaljuju prof. Zoranu Babić na idejnom rješenju logotipa kluba.

Volonteri - logotipKatica B. Katalinić, prof.

> Učenici  > Volonterski kutak  > O volonterskom klubu